územní plán města Balad, Irák

skrýt <

 

územní plán města Balad

 

Balad, Salah ad Din province, Iraq

 

Od roku 2007 kancelář zpracovává územní plány pro poválečnou obnovu iráckých měst. Jedním z nedávno dokončených územních plánů je plán města Balad, regionálního centra mezi Bagdádem a Basrou.

více >

bytové domy Vackov, Praha

skrýt <

 

bytové domy Vackov, Praha:

 

112 bytových jednotek, 3 společenské místnosti, užitná plocha 11.000 m2

 

Návrh integruje různorodé požadavky kladené dnes na moderní městské bydlení: komfort a dostupnost služeb odpovídající kompaktnímu městu; klid, soukromí a pohodu bydlení v zahradě; hygienický komfort a dopravní dostupnost sídlištní zástavby, ale i společenský status a charakter zahradního města.

více >

Mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnost centra Brna

skrýt <

Předmětem soutěže bylo urbanistické a dopravní řešení pro nové brněnské nádraží umístěné v lokalitě pod Petrovem a současně vytvoření strategie pro vznik plnohodnotné části města, která bude odpovídat potřebám a realitě 21. a 22. století.

 

Vznik opravdové části města představuje proces na desetiletí. Namísto jedné naráz postavené nové čtvrti návrh přináší dlouhodobě udržitelný scénář postupného rozvoje: nechává okolní čtvrti prorůst do doposud prázdného území. Vzniká tak bohatá mozaika lokalit se silnými charaktery a identitou. Návrh území nejen zpřístupňuje, ale využívá i jeho celoměstského potenciálu. Začleňuje stávající bariéry do městské struktury a organizuje nádraží jako přirozenou součást města. Na pomezí čtvrtí vytváří nová zelená rozhraní s významem pro celé Brno, spojující centrum s oběma řekami a volnou krajinou.

více >

obytný soubor Husinec, Řež u Prahy

skrýt <

 

soubor rodinných domů Husinec

 

67 domů, užitná plocha 10.930 m2

 

Soubor navržen se záměrem vytvořit charakteristické místo a rehabilitovat veřejný prostor v suburbii (park, ulice, náměstíčko) a zároveň poskytnout různorodé bydlení lákající obyvatele odlišného sociálního statutu: byty v nájemních domech, byty v dvojdomech, řadové rodinné domky, atriové rodiné domky.

více >

Aktuality

 • AKTUÁLNÍ INFORMACE O NÁS NALEZNETE NA NAŠEM FACEBOOKU
 • Připravujeme pro Vás nový web
 • Koordinovaná výstavba rodinných domů v Jilemnici

  08.10.17 / Koordinovaná výstavba rodinných domů v Jilemnici

  Jak nabídnout alternativu ke vzniku sídelní kaše? Jak dát možnost vzniku plnohodnotných veřejných prostranství i v rámci nové výstavby rodinných domů? Jak vytvořit místo, ke kterému si jeho budoucí obyvatele vytvoří opravdový vztah? Na tyto otázky reagovalo s naší pomocí město Jilemnice formou koordinované výstavby individuálního bydlení v lokalitě Nouzov.
 • Mezinárodní workshop na téma budoucnosti sídlišť

  27.09.17 / Mezinárodní workshop na téma budoucnosti sídlišť

  12. října budeme prezentovat naši metodiku transformace sídlišť podpořenou pilotními projekty v Jilemnici a ve Štětí na mezinárodním workshopu na téma Budoucnost sídlišť připraveném ve spolupráci s MMR a EHK OSN.
 • Výstava studentských projektů v Benešově u Prahy

  20.09.17 / Výstava studentských projektů v Benešově u Prahy

  Dny architektury se blíží! Jak rehabilitovat městskou strukturu poničenou nekoncepčními zásahy posledních desetiletí, jak navrátit městu krajinu a krajině město, či jak renovovat sídliště a mnohé další, to jsou výzvy pro město Benešov u Prahy a také témata, kterými se zaobírali studenti nejen našeho ateliéru na FA ČVUT.
 • 2. místo v urbanistické soutěži na lokalitu Na Kaménkách v Brně

  15.09.17 / 2. místo v urbanistické soutěži na lokalitu Na Kaménkách v Brně

  Další urbanistická soutěž v Brně a tentokrát druhé místo! Blahopřejeme Kuba & Pilař architekti a těšíme se na návrhy ostatních soutěžících. Jsme rádi, že komplikovaná lokalita Na Kaménkách v Brně Černovicích byla řešena formou soutěže a Kancelář architekta města Brna tímto děkujeme za její kvalitní přípravu.
 • Výstava Nájemní bydlení

  15.08.17 / Výstava Nájemní bydlení

  Model studentských projektů podle našeho vítězného návrhu urbanismu pro centrum Brna je konečně v Brně! Model bude představen jako součást výstavy Nájemní bydlení, s podtitulem Zapomenutý segment české architektury - včera, dnes a zítra.
 • Generel veřejných prostranství Prahy 10 schválen

  03.08.17 / Generel veřejných prostranství Prahy 10 schválen

  Praha 10 jako první pražská městská část schválila Generel veřejných prostranství. Byl tak uveden v platnost dokument, který má Praze 10 pomoci koordinovat zásahy do ulic, parků a náměstí a který zároveň nastiňuje dlouhodobé směřování rozvoje těchto míst.
 • Rozhovor pro časopis Dům a zahrada

  03.07.17 / Rozhovor pro časopis Dům a zahrada

  Trocha toho letního čtení... ...aneb rozhovor pro časopis Dům a zahrada
 • Michal Kohout profesorem

  23.06.17 / Michal Kohout profesorem

  Mezi 86 nově jmenovanými profesory, kteří dnes převzali v Karolinu jmenovací dekrety, jsou tři architekti a pedagogové FA ČVUT. Gratulujeme Petru Hájkovi, Michalu Kohoutovi a Romanu Kouckému!
 • Vackov nominován na Českou cenu za architekturu

  15.06.17 / Vackov nominován na Českou cenu za architekturu

  Obytný soubor Vackov je nominován na Českou cenu za architekturu, máme radost!
 • Řešíme jedno z nejsložitějších míst v Praze – Palmovku

  02.06.17 / Řešíme jedno z nejsložitějších míst v Praze – Palmovku

  Nedávno jsme dokončili analytickou studii celé oblasti, jejíž součástí je podrobná analýza stávajícího stavu, rešerše budoucích záměrů i základní doporučení pro další postup.
 • Dům u Zlatého stromu v Dlouhé

  15.05.17 / Dům u Zlatého stromu v Dlouhé

  Mimořádný projekt na mimořádném místě, jehož realizace nás čeká v průběhu následujících let: „Dům u Zlatého stromu“ v Dlouhé ulici.
 • Nový územní plán pro Nepomuk

  24.04.17 / Nový územní plán pro Nepomuk

  Pojďte nahlédnout pod pokličku našich příprav nového územního plánu pro Nepomuk!
 • Diskuze Dynamická budoucnost pražského rozvoje

  09.06.16 / Diskuze Dynamická budoucnost pražského rozvoje

  9. června 2016 proběhla na fakultě architektury ČVUT diskuze předních český architektů na téma Dynamická budoucnost pražského rozvoje s podtitulem Jak se stavělo v Praze dříve a jak dnes - dokážeme ještě dohnat Berlín a nebo Paříž?
 • Nová koncepce pro Budějovické náměstí

  01.06.16 / Nová koncepce pro Budějovické náměstí

  Studenti ateliéru Kohout - Tichý tento semestr zpracovávali téma pražského metropolitního subcentra BUDĚJOVICKÁ
 • Série diskuzí o nové možné podobě centra Brna navazující na mezinárodní urbanistickou soutěž

  31.05.16 / Série diskuzí o nové možné podobě centra Brna navazující na mezinárodní urbanistickou soutěž

  Rádi bychom Vás pozvali na prezentaci našeho a dalších oceněných návrhů s následnou diskuzi do Domu umění města Brna, která proběhne 2. června od 18:00!
 • Výhra v mezinárodní soutěži Budoucnost centra Brna

  16.05.16 / Výhra v mezinárodní soutěži Budoucnost centra Brna

  UNIT architekti zvítězili v mezinárodní urbanistické soutěži na novou podobu centra Brna
 • UNIT architekti pracují na revitalizaci Jilemnického sídliště Spořilov

  11.05.16 / UNIT architekti pracují na revitalizaci Jilemnického sídliště Spořilov

  Jedna z pilotních realizací projektu „Sídliště, jak dál?“, revitalizace sídliště Spořilov v Jilemnici, jde do další fáze. Ve čtvrtek 12.5. se odehraje participační setkání nad první podrobnější studií veřejného prostoru sídliště, konkrétně nového spořilovského parku.
 • Naše projekty v dubnovém čísle časopisu ERA21

  28.04.16 / Naše projekty v dubnovém čísle časopisu ERA21

  Dubnová ERA 21 s titulem Stavět ve městě se dotkla témat, která jsou pro UNIT architekti velmi aktuální, a tak v ní můžete o nás najít nejednu zmínku
 • David Tichý a Filip Tittl v diskuzi o Kvalitním bydlení ve městech
 • David Tichý vystoupí na konferenci

  19.02.16 / David Tichý vystoupí na konferenci "Regenerace bytových domů"

  Rádi bychom Vás pozvali na Moravu, kde David Tichý promluví na konferenci "Regenerace bytových domů". Uskuteční se 25.2.2016 v Ostravě.
 • David Tichý na semináři IPR Praha

  26.01.16 / David Tichý na semináři IPR Praha

  David Tichý promluví na semináři "Bydlení a bytová politika v hl. městě Praze a České republice v kontextu demografických změn", který pořádá Institut plánování a rozvoje hl.m. Prahy ve spolupráci s Institutem důstojného stárnutí Diakonie ČCE. Jeho přednáška se bude soustředit na bydlení seniorů očima architekta.
 • Vydání knihy HROMADNÉ BYDLENÍ

  21.12.15 / Vydání knihy HROMADNÉ BYDLENÍ

  V kanceláři UNIT architekti vznikla nová kniha HROMADNÉ BYDLENÍ, kterou vydal Ústav nauky o budovách ČVUT v Praze. Autorsky se na ní podíleli Michal Kohout, David Tichý, Filip Tittl a Šárka Doležalová
 • Filip Tittl na veřejné debatě LÁDVÍ

  22.10.15 / Filip Tittl na veřejné debatě LÁDVÍ

  Zveme Vás na veřejnou debatu na téma revitalizace sídliště Ďáblice - důležitého městského prostoru
 • 22.09.15 / Pozvánka na kurz Urbanismus: teorie & město

  Zveme Vás na přednášku Filipa Tittla, který bude mluvit o městské struktuře a zastavovacích systémech na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v úterý 29.9. v rámci intenzivního kurzu Urbanismus: teorie a město.
 • Pozvánka na přednášku a výstavu ,,Sídliště, jak dál?

  21.05.15 / Pozvánka na přednášku a výstavu ,,Sídliště, jak dál?

  Zveme Vás na přednášku a výstavu, která odhalí způsob možných řešení našich Sídlišť. Putovní výstava představí konkrétní řešení studentů Fakulty architektury ČVUT Praha lokality sídliště Černý Most a další vybrané příklady regenerace sídlišť. Výstavu zahájí přednáška a prezentace studií profesorů, architektů i studentů. Program výstavy: 2. června v 17.00 hod. – zahájení výstavy přednáškou pro veřejnost a prezentací studií, Plechárna, Bryksova 1002/20, Černý Most 2. – 30. června 2015 - výstava, Plechárna, Bryksova 1002/20, Černý Most, po – pá od 15.00 do 19.00 hod. 1. – 16. července 2015 – výstava, Centrum Černý Most., po – ne od 9.00 do 21.00 hod.
 • Pozvánka na debatu Sebevědomější město aneb regulace - kdy příliš mnoho, kdy příliš málo?

  18.05.15 / Pozvánka na debatu Sebevědomější město aneb regulace - kdy příliš mnoho, kdy příliš málo?

  Zveme Vás na debatu, která proběhne v rámci festivalu reSITE v Rakouském kulturním fóru v Praze v úterý 19. května od 18 hodin. Jedním z účastníků debaty bude i Filip Tittl, spoluautor Pražských stavebních předpisů. Debata je třetí ze série akcí na podporu progresivních témat, které řeší pražské stavební předpisy. Debata vznikla ve spolupráci s centrem současného umění - DOX, Galerie Jaroslava Fragnera a nezávislou platformou na podporu pražských stavebních předpisů. Partnery akce je Nadace Heinrich Böll Stiftung Prague a Rakouské kulturní fórum v Praze.
 • Sídliště, jak dál?: Pozvánka na výstavu studentských prací

  05.05.15 / Sídliště, jak dál?: Pozvánka na výstavu studentských prací

  Zveme vás na vernisáž výstavy studentských projektů, které vznikly v rámci výzkumného projektu "Sídliště, jak dál?". Výstava bude zahájena 6. května v 18:00 ve Středisku územního rozvoje (ÚMČ Praha 10) a bude ke shlédnutí až do 25.května.
 • Pozvánka na konferenci NSZM Strategické řízení v obcích - metody kvality, zkušenosti, spolupráce

  04.05.15 / Pozvánka na konferenci NSZM Strategické řízení v obcích - metody kvality, zkušenosti, spolupráce

  Zveme Vás na konferenci Národní sítě zdravých měst, která se bude konat 21. května v Praze na Novotného lávce. Ústředním tématem konference bude strategické řízení a metody kvality ve veřejné správě.
 • Články o problematice sídlišť v Bulletinu České komory architektů 01/2015

  16.04.15 / Články o problematice sídlišť v Bulletinu České komory architektů 01/2015

  Články Michala Kohouta, Davida Tichého a Filipa Tittla se zaměřují na téma sídlišť. Autoři zdůrazňují především nutnost nalezení dlouhodobé vize udržitelnosti sídlišť i možnosti jejich další transformace. Sídliště jsou významným společenským fenoménem a je dobře, že se v současné době staly aktuálním tématem. Dílem k tomu přispěl také projekt "Sídliště, jak dál?", který jeden z textů shrnuje.
 • Pozvánka na přednášku Filipa Tittla v Prachaticích

  02.04.15 / Pozvánka na přednášku Filipa Tittla v Prachaticích

  Zveme vás na přednášku Filipa Tittla, která se uskuteční v pátek 17.4. v Prostoru Prachatice. Přednáška, jejímž tématem bude plánování měst, představí nejprve základní požadavky kvalitního městského plánování, které umožňuje vznik čitelného prostředí - města, ve kterém se dobře žije. Jako modelový příklad poslouží Filipu Tittlovi město Štětí, na jehož urbanistickém plánu v současné době spolupracuje.
 • Článek o koordinované výstavbě individuálního bydlení v časopisu Obec & finance 01/2015

  23.02.15 / Článek o koordinované výstavbě individuálního bydlení v časopisu Obec & finance 01/2015

  Článek Michala Kohouta a Filipa Tittla shrnuje výhody koordinované výstavby individuálního bydlení, která má u nás silnou tradici - připomeňme například pražskou čtvrť Ořechovka... V současnosti však není tento typ příliš využíván a v kontextu výstavby rodinných domů u nás stále spíše převládá heslo "můj dům, můj hrad". Problematikou koordinace výstavby rodinných domů se zabývá také nedávno vydaná kniha "Můj dům, naše ulice", na které UNIT architekti také spolupracovali.
 • PF 2015

  22.12.14 / PF 2015

  Do nového roku Vám přejeme vše nejlepší - hodně, zdraví, štěstí a spokojenosti!
 • Pozvánka na konferenci

  25.11.14 / Pozvánka na konferenci "Město pod pokličkou 2014"

  Zveme Vás na konferenci "Město pod pokličkou 2014", která se uskuteční 9. prosince 2014 v areálu Otevřené zahrady v Brně. Konferenci s podtitulem "metodiky a nástroje pro systémový přístup k veřejným prostranstvím" pořádá Nadace partnerství a jejím záměrem je představení zdařilých přístupů k veřejným prostranstvím ve třech vybraných českých městech - Pardubicích, Plzni a Praze. Filip Tittl se konference zúčastní s příspěvkem, který bude reflektovat především pojetí veřejných prostranství v Pražských stavebních předpisech, tedy v dokumentu, který vydal Institut plánování a rozvoje hl.m. Prahy. Filip Tittl je jedním z členů týmu, který Pražské stavební předpisy zpracoval.
 • Pozvánka na prezentaci a debatu o veřejném prostoru

  20.11.14 / Pozvánka na prezentaci a debatu o veřejném prostoru "POHÁDKÁŘI"

  Zveme Vás na prezentaci a debatu o rozvoji města, která se uskuteční 25/11/2014 v 18:00 v brněnském Fóru pro architekturu PRAHA. Na této akci s názvem POHÁDKÁŘI vystoupí i Filip Tittl. V průběhu večera se dozvíte například, jak by mělo současné město vypadat a co by mělo nabízet svým obyvatelům, jak se takové město plánuje a co se v poslední době změnilo v přístupu k městu a jeho rozvoji v Praze a co z v toho by mohlo být inspirací pro Brno.
 • Pozvánka na mezinárodní konferenci

  06.11.14 / Pozvánka na mezinárodní konferenci "Sídliště, jak dál?"

  Srdečně Vás zveme na mezinárodní konferenci „Sídliště, jak dál?“, která se uskuteční ve dnech 13. – 14. listopadu 2014 na FA ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6.
 • Právě vyšel závěrečný díl průvodce po moderní české architektuře

  30.07.14 / Právě vyšel závěrečný díl průvodce po moderní české architektuře

  Na vydání této publikace se podíleli i někteří členové naší kanceláře - Michal Kohout tuto publikaci editoval (společně s R. Šváchou), Šárka Doležalová graficky zpracovávala obrazový materiál. Zlatý řez vydávává závěrečný díl průvodce po architektuře pod názvem Česká republika - moderní architektura. Díl II - Čechy. Kniha vybírá a mapuje kvalitní stavby, které byly na českém území postaveny ve dvacátém století. Záměrně vynechává Prahu, jejíž architektonické bohatství je zmapováno jinými publikacemi. Kniha obsahuje celkem 2137 hesel, z toho 450 doplněných fotografií, plány a stručným stavebně-historickým popisem; dále přehled urbanistického vývoje nejvýznamnějších měst a biografie vybraných architektů. Orientaci usnadňují mapy a obsáhlý rejstříkový aparát.
 • Vyšla kniha Jasan Burin architekt: Jistoty a pochyby

  23.07.14 / Vyšla kniha Jasan Burin architekt: Jistoty a pochyby

  UNIT architekti se společně s nakladatelstvím Zlatý řez podíleli na přípravě právě vydané knihy věnované životu a dílu významného česko-amerického architekta Jasana Burina. Marco Maio pracoval na konceptu celé publikace a zároveň koordinoval veškeré práce týkající se vzniku knihy, Michal Kohout potom napsal předmluvu publikace. Architekt Jasan Burin prožil většinu svého života v zahraničí, není proto u nás příliš známý. Jeho architektonická tvorba je však kvalitní a velmi inspirativní, stejně jako jeho ilustrace a kresby, kterými je publikace také doplněna. Doufáme, že kniha bude obohacením pro odbornou i laickou veřejnost.
 • Nové Pražské stavební předpisy schváleny!

  18.07.14 / Nové Pražské stavební předpisy schváleny!

  David Tichý a Filip Tittl patří do skupiny pěti odborníků, kteří pod vedením architekta a urbanisty Pavla Hniličky připravili dokument Pražských stavebních předpisů. Ten Rada hl.m. Prahy schválila dne 16/07/2014 a účinnosti nabude 01/10/2014.
 • David Tichý a Filip Tittl na letní škole Národní sítě Zdravých měst ČR

  12.06.14 / David Tichý a Filip Tittl na letní škole Národní sítě Zdravých měst ČR

  David Tichý a Filip Tittl se letní školy NSZM, která se bude konat 18.-20. června v Turnově, zúčastní s přednáškou a workshopem na téma transformace panelových sídlišť. Této problematice se oba intenzivně věnují od začátku letošního roku především v rámci projektu "Sídliště, jak dál?" v ateliéru Kohout-Tichý na Fakultě architektury ČVUT.
 • Michal Kohout na veřejné diskuzi Institutu plánování a rozvoje hl.m. Prahy

  06.06.14 / Michal Kohout na veřejné diskuzi Institutu plánování a rozvoje hl.m. Prahy

  Zveme Vás na veřejnou diskuzi věnovanou veřejnému prostoru, která se bude konat 11/06/2014 v Městské knihovně v Praze. Michal Kohout, který s Institutem plánování a rozvoje spolupracuje například na Pražských stavebních předpisech, které by měly nahradit dosavadní Obecné technické předpisy, představí s ostatními diskutujícími právě dokončovaný Manuál tvorby veřejných prostranství. Tento připravovaný dokument se v obecné rovině zabývá jak principy, tak detaily tvorby veřejného prostoru.
 • David Tichý na konferenci

  28.05.14 / David Tichý na konferenci "Bydlení a senioři"

  Zveme Vás na konferenci "Bydlení a senioři", která se bude konat 29/05/2014 na Staré radnici v Brně. Příspěvek Davida Tichého "Cohousing plus - sdílené bydlení pro seniory" se zaměří na cohousing jako na východisko, které by pomohlo vyřešit otázku seniorského bydlení - ta je vzhledem k demografickým prognózám stále aktuálnější. Cohousing, který je velmi oblíbený například v Dánsku či ve Velké Británii v sobě spojuje prvky přímého společenského kontaktu a vzájemné nápomoci, ze kterých může právě senior velmi benefitovat, zároveň je však zachováno soukromí a individualita každého člena tohoto vědomě budovaného sousedského společenství.
 • Pozvánka na přednášku

  02.05.14 / Pozvánka na přednášku "Veřejný prostor v Evropě"

  Filip Tittl bude jedním z hostů na přednášce "Veřejný prostor v Evropě" z cyklu "Pěstuj prostor 2014", kterou pořádá Plzeň 2015, o.p.s. Na přednášce, která se bude konat 22/05/2014 v kavárně Domu hudby v Plzni, se pozvaní odborníci podělí se svými zkušenostmi s veřejným prostorem v zahraničí. Budou hledat odpovědi na to, jak se veřejný prostor liší v jiných evropských i mimoevropských zemích od toho českého či jaká specifika v různých zemích má, a která si z nich vybrat pro zkvalitnění našeho veřejného prostoru.
 • Michal Kohout na konferenci

  28.04.14 / Michal Kohout na konferenci "Panelové domy 2014"

  Zveme Vás na konferenci "Panelové domy 2014", na které vystoupí Michal Kohout s příspěvkem "Územní souvislosti revitalizace sídlišť". Konference, která se bude konat 30/4/2014 v prostorách Karlínského hotelu Jurys Inn, se bude zabývat především tématy možností kvalitní revitalizace jednotlivých panelových domů. V současné době je důležitá nejen praktická stránka revitalizace, ale i vizuální a technologické zpracování celého projektu. Více se dostává do popředí vzhled a řešení fasády spolu s energetickou náročností bydlení. Přednáška zároveň zapadá také do kontextu projektu "Sídliště, jak dál?" a dalších aktivit, které jsou v současné době v souvislosti s panelovými sídlišti vyvíjeny - dokazují, že sídliště jsou aktuální téma, které je nutné řešit na odborné úrovni.
 • Text Michala Kohouta a Romana Kouckého vydán v antologii Česká a slovenská architektura 1971-2011

  04.04.14 / Text Michala Kohouta a Romana Kouckého vydán v antologii Česká a slovenská architektura 1971-2011

  Text Michala Kohouta a Romana Kouckého s názvem O našich městech na počátku devadesátých let byl začleněn do antologie, kterou připravilo Vědecko-výzkumné pracoviště AVU. Publikace Česká a slovenská architektura 1971-2011 přibližuje prostřednictvím textů, rozhovorů a dokumentů dobovou i současnou situaci v architektuře v jedenácti vybraných problémových a tematických okruzích. Antologie vznikala v rámci výzkumu českého umění období postsocialistické transformace (1980-2005) navazuje tak na antologii České umění 1980-2010. Texty a dokumenty (VVP AVU, Praha 2011).
 • Článek Michala Kohouta

  04.04.14 / Článek Michala Kohouta "Tvorba a vnímání míst" v časopisu Zlatý řez

  Michal Kohout se ve svém textu zabývá současným chápáním pojmu vystavěné prostředí, jeho čitelností a proměnou, kterou v posledních desetiletích prochází. Ztráta čitelnosti a základní srozumitelnosti prostředí, s sebou nese i fenomén ztráty pocitu domova.
 • Filip Tittl na setkání Zdravých městských částí

  17.03.14 / Filip Tittl na setkání Zdravých městských částí

  Filip Tittl představil v rámci setkání Zdravých městských částí projekt "Sídliště, jak dál?" a jeho základní koncepci, která se zaměřuje na přeměnu stávajících sídlištních celků ve fungující a atraktivní součásti městské struktury. Prezentace rozsáhlého výzkumného projektu, na kterém spolupracuje Fakulta architektury ČVUT společně s Centrem Kvality Bydlení, Heinrich Böll Stiftung Praha a Národní sítí zdravých měst ČR se setkala s velkým ohlasem, především u těch zástupců, kteří ve své městské části problematiku sídlišť řeší. Setkání zdravých městských částí, které se na Nové radnici Magistrátu hl.m. Prahy uskutečnilo 13. března 2014, bylo věnováno tématu plánování a řízení rozvoje v kvalitě Zdravého města a místní Agendy 21. Jedná se o moderní postupy zaměřené na praktické uplatňování zásad udržitelného rozvoje a aktivní spolupráci úřadů s veřejností.
 • Projekt

  03.03.14 / Projekt "Sídliště, jak dál?"

  Michal Kohout, David Tichý a Filip Tittl spolupořádají rozsáhlý výzkumný projekt "Sídliště, jak dál?", jehož hlavním záměrem je věcně popsat problémy sídlišť a hledat možnosti jejich transformace. Sídliště představují specifické oblasti měst vyžadující koncepční a promyšlené rozhodování veřejné správy. Vzhledem ke svému postavení v rámci celospolečenského vnímání představují riziko vzniku sociálně problematických oblastí či dokonce vyloučených lokalit. Jejich prostorová struktura s sebou nese komplikace v oblasti ekonomické i sociální udržitelnosti. Doposud jsme se jako společnost řešili téměř výhradně domy a jejich stavebně technologický standard a příliš neřešili dlouhodobou strategii pro rozvoj těchto lokalit. Na příkladu šesti vybraných pražských i mimopražských sídlišť navrhnou účastníci projektu taková řešení, která by sídliště opět integrovala do struktury města a zvýšila i jejich rezidenční atraktivitu. Projekt se bude současně věnovat i výzkumu a možnostem zapojení veřejné správy města do tohoto procesu a bude doplněn sérií přednášek, mezinárodní konferencí. Putovní výstava a publikace shrnou vývoj projektu i poznatky získané v jeho průběhu.
 • PF 2014

  02.01.14 / PF 2014

  UNIT architekti Vám přejí vše nejlepší do nového roku - hodně zdraví, štěstí a spokojenosti!
 • Obytný soubor Vackov nominován na cenu Piran Award 2013

  20.11.13 / Obytný soubor Vackov nominován na cenu Piran Award 2013

  Obytný soubor Vackov byl nominován na prestižní cenu Piran Award, která každoročně oceňuje nejlepší architektonické realizace Rakouska, Slovenska, České republiky, Řecka, Chorvatska, Maďarska, Slovinska a Itálie. Z každé země je nominováno pět realizací, které jsou vystaveny na Piran Exhibition a následně hodnoceny porotou. Výstava je společně s konferencí, která sleduje nejnovější trendy v architektuře, součástí Piran Days of Architecture - jedné z nejstarších architektonických akcí v Evropě . Ve slovinském Piranu se pravidelně koná na konci listopadu již od roku 1983.
 • David Tichý organizuje workshop

  13.11.13 / David Tichý organizuje workshop "Komunitní bydlení (nejen) pro seniory"

  Zveme vás na workshop „Komunitní bydlení (nejen) pro seniory“, který se bude konat v Brně 21/11/2013. David Tichý zde spolu s dalšími přednášejícími představí aspekty návrhu a utváření komunitního bydlení. Účastníci budou diskutovat nad formami a koncepcí tohoto druhu bydlení, jehož cílem je vytvoření takového prostředí s vysokou obytnou kvalitou, aby dokázalo pomoci seniorům ve své obci. Součástí workshopu budou i prezentace příkladů těchto staveb ze zahraničí, program přípravy na stárnutí zpracovaný MPSV ČR, či zkušenosti s přípravou modelového řešení komunitního bydlení pro seniory v Brně.
 • Pracujeme na územním plánu obce Jenštejn

  12.11.13 / Pracujeme na územním plánu obce Jenštejn

  Územní plán obce Jenštejn, která se nachází šestnáct kilometrů na severovýchod od Prahy, řeší problematiku společnou pro drtivou většinou obcí v blízkém okolí Prahy tedy suburbanizační tlak, ochranu venkovského charakteru zástavby a kvalitu veřejných prostranství.
 • David Tichý na mezinárodní konferenci

  04.11.13 / David Tichý na mezinárodní konferenci "Aktivním stářím k doživotní soběstačnosti"

  Zveme Vás do Vsetína na mezinárodní konferenci "Aktivním stářím k doživotní soběstačnosti", která se bude konat ve dnech 7. - 8. listopadu. David Tichý zde ve svém příspěvku „Koncept komunitního bydlení pro seniory“ představí výhody a specifika tohoto typu bydlení. Otázka seniorského bydlení je v současnosti velmi aktuální a cohousing je možným řešením této problematiky. Architektonický koncept komunitního bydlení výrazně přispívá ke zkvalitnění života seniorů - vytváří prostor pro fungující společenství.
 • UNIT architekti na konferenci

  25.10.13 / UNIT architekti na konferenci "Smart Cities 2013"

  Zveme Vás na konferenci Smart Cities 2013, kde za kancelář UNIT architekti vystoupí Michal Kohout a David Tichý. Organizace BEFFA /Building Efficiency Award/, pořadatel konference, oceňuje každý rok projekty s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou. Projekt naší kanceláře – Rodinný dům Vonoklasy, zvítězil v loňském prvním ročníku nejen u odborné poroty, ale získal také diváckou cenu (napříč všemi kategoriemi).
 • Čestné uznání GrandPrix 2013 pro Obytný soubor Na Vackově

  25.10.13 / Čestné uznání GrandPrix 2013 pro Obytný soubor Na Vackově

  Obytný soubor Na Vackově získal v jubilejním dvacátém ročníku soutěže GrandPrix Architektů čestné uznání v kategorii Novostavba. Porota, jejímž předsedou byl španělský architekt a teoretik architektury Jaume Freixa, každoročně oceňuje nejlepší současné stavby na území České a Slovenské republiky.
 • Projekty studentů ateliéru Kohout - Tichý na výstavě v Třeboni

  21.10.13 / Projekty studentů ateliéru Kohout - Tichý na výstavě v Třeboni

  Studenti ateliéru Kohout - Tichý na FA ČVUT se zůčastnili výstavy současného umění "Proč jsme tady", která byla instalována v objektu Schwarzenberského špejcharu v Třeboni. Vystavené projekty nastínily jednak možnou revitalizaci Schwarzenberského špejcharu a zároveň občanům Třeboně představily potenciální strategie rozvoje města. Další rovinou projektů bylo i zhodnocení dopadů revitalizace z urbanistického, demografického a historického hlediska.
 • Přestavba školy sv. Augustina v Krči

  10.10.13 / Přestavba školy sv. Augustina v Krči

  Právě pracujeme na přestavbě a rozšíření objektu školy sv. Augustina v Krči. Objekt dosud sloužil jako základní škola a ubytovna sester. Záměrem projektu je adaptace stávající budovy na víceleté gymnázium s kapacitou až 375 žáků, zároveň bude zachována původní základní škola a mateřská školka. Projekt zahrnuje kompletní přestavbu učeben a návrh veškerého zázemí, které je potřebné pro fungování školy, ale i návrh úpravy stávajícího pozemku.
 • David Tichý na konferenci

  04.10.13 / David Tichý na konferenci "Stáří spojuje 2013"

  David Tichý se bude ve svém příspěvku zabývat problematikou bydlení seniorů. Konkrétně představí koncepci komunitního bydlení seniorů, která je jedním z možných východisek, jak zabránit jejich osamocení v původních domovech. Popíše specifické nároky komunitního bydlení, které se liší od bydlení standardního. Návrhem kvalitního komunitního bydlení je možné vytvořit prostor pro fungující společenství, které může staršímu člověku nabídnout sousedskou pomoc a vzájemnost.
 • Článek UNIT architektů v časopise ASB 02/2013

  01.05.13 / Článek UNIT architektů v časopise ASB 02/2013

  Michal Kohout a Filip Tittl ve svém článku "Proměny obytnosti města" shrnují vývoj městské zástavby od 19. století ve vztahu k současným způsobům zástavby. Popisují charakter současného kompaktního města a jeho vztah k městu tradičnímu, které představuje základní referenci pro dnešní uvažování o městě. Vysvětlují, že se současné město může od klasických forem kompaktního města lišit relativně málo ve své základní fyzické struktuře, zároveň ale vykazuje výrazné rozdíly ve svém typologickém uspořádání a především v procesech plánování a výstavby.
 • Michal Kohout na konferenci

  29.04.13 / Michal Kohout na konferenci "Stavíme kampus Albertov"

  Michal Kohout byl jedním z panelistů v diskuzi s názvem "Procesy řízení přípravy a realizace univerzitního kampusu; architektura jako funkční prostor a inspirativní rámec pro vzájemné pozitivní ovlivňování". Cílem této diskuze stejně jako cílem celé konference bylo nalezení potenciálu pro rozvoj kampusu Albertov.
 • David Tichý a Filip Tittl na setkání Metropolitní ozvučné desky

  22.04.13 / David Tichý a Filip Tittl na setkání Metropolitní ozvučné desky

  David Tichý a Filip Tittl byli mezi šedesáti diskutujícími odborníky na setkání Metropolitní ozvučné desky, která je poradním orgánem Rady hl.m. Prahy v otázkách rozvoje města. Hlavním úkolem setkání odborníků je podání zpětné vazby a doporučení při řešení otázek, které souvisejí s rozvojem hlavního města.
 • Přednáška Michala Kohouta

  10.04.13 / Přednáška Michala Kohouta "Město a komunita"

  Přednáška Michala Kohouta "Město a komunita" doplnila promítání filmového dokumentu o současném urbanismu a o vybraných pozitivních změnách, které se v současnosti v rámci urbanismu ve světě odehrály. Urbanismus a obnova měst s důrazem na sociálně udržitelné prostředí a adekvátní jednotky odpovídající společenským vztahům, to byla hlavní témata příspěvku Michala Kohouta.
 • Michal Kouhout s přednáškou

  14.03.13 / Michal Kouhout s přednáškou "Chvála typu" v Plzni a Českých Budějovicích

  Michal Kohout ve své přednášce "Chvála typu" vysvětlil pojmy TYP a ATYP a jejich místo v současné architektuře. Zároveň naznačil, jak se s konkrétním typem v architektuře pracuje a proč je důležitý. Přednáška byla doprovázena dokumentací, toho jak sám autor "typické" aplikoval částečně atypicky.
 • UNIT architekti na

  01.03.13 / UNIT architekti na "Jarní škole zdravých měst" v Třeboni

  David Tichý a Filip Tittl prezentovali na Jarní škole Zdravých měst koncepci seniorského komunitního bydlení - cohousing představuje blízké sousedské bydlení, které je určené lidem, jenž se chtějí cítit někde doma a vnímat sounáležitost k místu i komunitě, která jej obývá.
 • Článek Michala Kohouta a Filipa Tittla v časopise Stavba 01/2013

  12.02.13 / Článek Michala Kohouta a Filipa Tittla v časopise Stavba 01/2013

  Článek Michala Kohouta a Filipa Tittla "Morfologie a adaptabilita pražských sídlišť" analyzuje prostorovou organizaci systémů zástavby pražských sídlišť a popisuje základní problémy těchto struktur ve vztahu k čitelnosti prostředí a jeho budoucí adaptabilitě. Absence čitelnosti sídlištní struktury pak působí problémy při rozhodování na každodenní úrovni, při správě území i pro nové investiční vstupy. Autoři upozornují na fakt, že České republice neexistuje širší společenská diskuze o tom, kam by měla sídliště směřovat, i když procházejí v posledních letech výraznou sociální obměnou a v mnoha případech také diskutabilní rekostrukcí. Jednou z hlavních podmínek adaptability sídlišť je podle autorů pochopení specifické struktury jednotlivých sídlištních celků, která se velmi liší od běžné městské zástavby.
 • David Tichý na workshopu

  29.11.12 / David Tichý na workshopu "Aktivní zdravé stárnutí"

  V rámci workshopu dobré praxe ve zdravém a aktivním stárnutí na úrovni samospráv, pod názvem "Aktivní zdravé stárnutí" probíhajícího v Praze 29. 11. 2012 přednesl David Tichý přednášku "Koncept komunitního bydlení pro seniory". Workshop byl organizován Centrem pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče CELLO v rámci projektu FRAM.
 • Michal Kohout na semináři Architekt + Město

  29.11.12 / Michal Kohout na semináři Architekt + Město

  Michal Kohout se účastnil semináře "Architekt + Město" probíhajícím na Fakultě architektury VUT Brno 29. listopadu 2012. V příspěvku nazvaném "Type is cool" představil úlohu typických a atypických řešení v navrhování staveb a města.
 • Rodinný dům Vonoklasy vítězem Building Efficiency Awards 2012

  28.11.12 / Rodinný dům Vonoklasy vítězem Building Efficiency Awards 2012

  Rodinný dům Vonoklasy se stal vítězem prvního ročníku česko-slovenské soutěže architektonicky a energeticky výjimečných staveb "Building Efficiency Awards 2012" v kategorii rodinné domy. Porota ocenila "vzácný soulad architektonické kvality s funkčními, environmentálními a energetickými parametry stavby". Projekt zároveň vyhrál cenu diváků napříč všemi kategoriemi.
 • CPI City Center Ústí nad Labem získalo 2. místo Best of Realty v kategorii hotely

  09.11.12 / CPI City Center Ústí nad Labem získalo 2. místo Best of Realty v kategorii hotely

  CPI City Center Ústí nad Labem získalo 2. místo v soutěži Best of Realty 2012 v kategorii hotely. Hotel byl oceněn za "kapacitně vyvážený a velmi prakticky řešený hotelový provoz propojený s multifunkčním komplexem CPI City Center Ústí nad Labem".
 • Obytný soubor Vackov nominován na Mies van der Rohe Award

  07.11.12 / Obytný soubor Vackov nominován na Mies van der Rohe Award

  Obytný soubor Vackov byl nominován na Cenu Evropské unie za současnou architekturu - Mies van der Rohe award udělovanou Evropskou komisí a Nadací Mies van der Rohe v Barceloně. Hlavním cílem je uznat a ocenit vynikající výsledky v oblasti architektury a upozornit na významný přínos evropských odborníků ve vývoji nových konceptů a technologií. Unikátní obytný soubor Vackov se tak zařadil mezi nejlepší nominované evropské architektonické projekty posledních dvou let.
 • Michal Kohout a David Tichý na konferenci

  06.11.12 / Michal Kohout a David Tichý na konferenci "Město, které (si) tvoříme"

  Michal Kohout a David Tichý přednáší na konferenci o udržitelném rozvoji měst "Město, které (si) tvoříme". Konference, zabývající se obytností městského prostředí a sociálními aspekty rozvoje měst, se uskuteční v pražském centru DOX 6.11.2012.
 • Návrh Hipodromu v Kazachstánu

  02.11.12 / Návrh Hipodromu v Kazachstánu

  UNIT architekti právě dokončili studii projektu hipodromu situovaného 13 km východně od kazašského města Astana. Všechny objekty a služby sloužící jezdectví a turistice pokrývají plochu cca 240 ha.
 • David Tichý na konferenci

  24.10.12 / David Tichý na konferenci "Stárnutí ve střední Evropě"

  V rámci mezinárodní konference "Stárnutí ve střední Evropě", která proběhne v Praze 25. října 2012, představí David Tichý příklady deinstitucionalizovaného bydlení pro seniory. Konference je součástí mezinárodního výzkumného programu na téma bydlení pro seniory.
 • David Tichý na IV. Výročním kongresu poskytovatelů sociálních služeb

  12.10.12 / David Tichý na IV. Výročním kongresu poskytovatelů sociálních služeb

  David Tichý představil svůj příspěvek "Bydlení pro seniory" v sekci konference věnované Evropskému roku aktivního stárnutí. Řešení seniorského bydlení je v důsledku stávajícího demografického vývoje velmi aktuální otázkou a jednou z možných alternativ může být právě seniorské komunitní bydlení (cohousing), které autor ve své příspěvku představil. Zároveň shrnul výhody seniorského komunitního bydlení a zdůraznil jeho hlavní princip - kombinaci sdílených a soukromých prostor. Cohousing může výrazně přispět ke zkvalitnění života nejen seniorů.
 • David Tichý představuje aktuální trendy v bydlení pro seniory

  12.10.12 / David Tichý představuje aktuální trendy v bydlení pro seniory

  12. října 2012 proběhne v Táboře v rámci Výročního kongresu poskytovatelů sociálních služeb Workshop k Evropskému roku stárnutí, na kterém David Tichý představí možnosti a trendy v bydlení pro seniory. Více informací o Evropském roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí:
 • Rozšíření English College v Praze

  08.10.12 / Rozšíření English College v Praze

  UNIT architekti dokončili dokumentaci pro stavební povolení přestavby a rozšíření Anglického gymnázia v Praze. Škola tak získá chybějící společenské a reprezentativní prostory, výstavní sál a přirozenější propojení s venkovními odpočinkovými aktivitami.
 • Rezidenční komplex na Vackově publikován v Lidových novinách

  01.10.12 / Rezidenční komplex na Vackově publikován v Lidových novinách

  V Lidových novinách ze dne 29. září 2012 byla publikována recenze architekta Adama Gebriana na nedávno dokončený obytný soubor na Vackově pod titulem "Domy, kde se sousedé budou znát".
 • Michal Kohout na konferenci

  01.10.12 / Michal Kohout na konferenci "Krajina jako duchovní dědictví"

  Michal Kohout se konference "Krajina jako duchovní dědictví" zúčastnil s příspěvkem "Kdo obývá krajinu. Krajina - Sídlo - Dědictví". Interdisciplinární konference byla organizována u příležitosti 150. výročí úmrtí amerického myslitele, spisovatele a znalce přírody Henryho Davida Thoreaua (1817-1862), k jehož odkazu se celý projekt hlásí. Hlavním záměrem prezentovaných přednášek bylo naznačit současné možnosti vnímání krajiny.
 • Obytný soubor Vackov publikován v časopise ERA 21

  20.09.12 / Obytný soubor Vackov publikován v časopise ERA 21

  V rámci aktuálního čísla časopisu ERA 21 "Místo pro všechny", byl publikován nedávno dokončený obytný soubor na Vackově pod titulem "Generátor spokojeného sousedství". Součástí čísla je i teoretický článek Davida Tichého o bydlení pro stárnoucí populaci.
 • Územní plán města Khanaquin v Iráku dokončen

  23.08.12 / Územní plán města Khanaquin v Iráku dokončen

  Unit architekti dokončili 5. etapu územního plánu města Khanaquin v Iráku. Středně velké irácké město, ležící nedaleko hranic s Iránem předpokládá zdvojnásobení počtu svých obyvatel do roku 2035.
 • Rezidenční komplex na Vackově dokončen

  12.07.12 / Rezidenční komplex na Vackově dokončen

  Obytný soubor Na Vackově představuje realizaci vzniklou na základě dlouhodobého výzkumu obytného prostředí. Projekt využívající principu low-rise/high-density reprezentuje kompaktní městskou zástavbu s atraktivními sdílenými prostory a snaží se tak ukázat možnou cestu pro budoucí město jako životaschopnou alternativu k přetrvávajícím suburbanizačním trendům.